Šírenie klamstiev a konšpirácií na  sociálnych sieťach sa dostal už aj k životnému prostrediu a informáciách o ňom. Facebook uviedol, že začne označovať niektoré príspevky na svojej platforme v snahe zastaviť šírenie klimatických mýtov a dezinformácií.

Myšlienka spájania ľudí s aktuálnymi informáciami o klíme prišla od vedcov a politikov. Vyjadrili znepokojenie so šírením dezinformácií na platformách sociálnych sietí.

Reakcia Facebooku nedala na seba dlho čakať.

TESTOVANIE VO VEĽKEJ BRITÁNII

Sociálny gigant oznámil, že bude skúšať štítky na postoch vo Veľkej Británii s plánmi zavedenia tejto funkcie v ďalších krajinách v budúcnosti.

Aj keď sa ešte presne neuviedlo ,aký obsah dostane tieto značky,ako sa určia konkrétne posty. Diskutuje sa, že by sa mohli riadiť podobným procesom ako označovanie príspevkov počas amerických volieb v minulom roku. Zámerom vtedy bolo zameranie sa na nájdenie príspevkov šíriacich bežné mylné predstavy a na nasmerovanie používateľa do „informačného centra hlasovania“. Využili sa pritom Facebookové algoritmy.

INFORMAČNÉ CENTRUM O KLÍME

Tieto ošítkované/označené príspevky presmerujú ľudí do tzv. Informačného centra o klíme, ktoré bolo spustené minulý rok priamo na Facebooku.

Centrum je podporené faktami od popredných environmentálnych organizácií vrátane IPCC a Environmentálneho programu OSN (UNEP).

„Zdravá planéta závisí od každého, všade a to začína tým, že ľudia majú prístup k presným a aktuálnym informáciám,“ hovorí Nancy Groves, šéfka digitálnej stratégie pre UNEP. Ďalej uviedla, že sa nevedia dočkať ďalšej spolupráce s Facebookom na novom úsilí vyvrátiť mýty a poskytnúť plnohodnotné fakty.

ODHALENIE PODSTATY MÝTOV O ZMENE KLÍMY

Keď si na Facebooku vo svojom konte zadáte “Klimatologické infocentrum” dá Vás to rovno do tejto sekcie. Nájdete tam základné info prečo to bolo vytvorené aj to odkiaľ sú zdroje informácií.

K vytvoreniu novej sekcie vyvracajúcej mýty sú prizvaní aj odborníci na klimatickú komunikáciu z University of Cambridge, Univerzita Georga Masona a program Yale o komunikácii o zmene podnebia.

Fakty a čísla pochádzajú z výskumov autorov pridružených k Medzivládnemu panelu pre zmenu podnebia (IPCC), vrátane: Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), Medzinárodnej energetickej agentúry (IAE), Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) a Yale University

KLIMATICKĚ TÉMY , KTORÝM SA INFORMAČNÉ CENTRUM VENUJE

Táto časť sa bude zaoberať falošnými tvrdeniami, ako je napríklad:

  •  zvýšený oxid uhličitý, ktorý prospieva životu rastlín
  • myšlienke, že globálne otepľovanie je prirodzeným cyklom teplôt planéty
  • cena obnoviteľnej energie rýchlo klesá
  • populácia ľadových medveďov celkovo klesá z dôvodu globálneho otepľovania
  • závažnosť nedávneho sucha a požiaru je ovplyvnená meniacou sa klímou
  • a mnohé ďalšie

ROZŠÍRENIE DOSAHU INFOCENTRA

Postupne sa rozširuje dosah Informačného centra pre vedu o klíme. Doteraz bol k dispozícii iba v niekoľkých krajinách vrátane Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie.

Od konca februára bude k dispozícii používateľom Facebooku v Belgicku, Brazílii, Kanade, Indii, Indonézii, Írsku, Mexiku, Holandsku, Nigérii, Španielsku, Južnej Afrike a na Taiwane.

Aj toto je cesta k environmentálnej informovanosti a  angažovanosti. Pre záchranu našej planéty treba využiť všetky prostriedky a teda aj sociálne siete.