Na sociálnych sieťach už býva zvykom, že mnohé aplikácie sa inšpirujú inými, dokonca ich veľmi nápadne kopírujú. Mohli sme si to všimnúť napríklad po spustení Reels na Instagrame, ktoré sú v podstate totožné s obsahom na Tik Toku. Najnovšie však medzi používateľmi sociálnych sietí fičí auditívna aplikácia Clubhouse. Momentálne je však dostupná len pre vlastníkov Apple zariadení. Facebook sa takisto rozhodol vytvoriť audio miestnosti, v ktorých budú môcť používatelia diskutovať alebo sa vzdelávať na rôzne témy. V podstate teda pôjde o živý podcast.

Nespravil Facebook krok späť?

Facebook už dávnejšie zaviedol podobnú funkciu, tzv. Messenger rooms, v ktorých môže skupinka ľudí začať videohovor. Dá sa tak povedať, že ide o krok späť a nápad spustenia audio miestností nie je žiadnou zázračnou novinkou. Vývojár Alessandro Paluzzi pracuje na nových funkciách, ktoré umožňujú vytvoriť verejné alebo súkromné audio miestnosti.

Od Clubhousu sa líši tým, že na pripojenie do verejnej miestnosti nepotrebujete pozvánku, počúvať svojich známych budete môcť v reálnom čase. To by mohlo prilákať ľudí, ktorí zatiaľ ešte nedostali pozvánku na Clubhouse alebo majú Android zariadenie. Ani vývojári Twitteru nezaháľali a vytvorili podobné miestnosti s názvom Spaces. Influenceri a známe osobnost tak môžu osloviť oveľa väčšie publikum. Spaces by mali byť dostupné pre všetkých požívateľov približne do konca apríla. Zároveň tak bude Twitter pracovať na vylepšeniach.

Dá sa predpokladať, že ani tvorcovia Facebooku nezaspia na vavrínoch a budú sa snažiť priniesť ľuďom niečo podobné, ale zároveň originálne. Audio miestnosti predstavujú veľký potenciál, hlavne pre tvorcov, ktorí sa takýmto spôsobom priblížia ešte viac k svojim fanúšikom. Na Facebooku existuje množstvo verejných aj súkromných skupín na rôzne témy. Či už ide o politiku, zdravý životný štýl, hudbu alebo film – audio miestnosti tu môžu byť veľmi úspešné. Ľuďom chýba sociálny kontakt a nová funkcia ponúka osobnejšiu komunikáciu a príležitosť na spoznávanie nových ľudí.

Kedy budú Facebook Rooms spustené?

Zatiaľ presne nevieme, avšak vývojári na tom intenzívne pracujú. Predpokladá sa, že testovacia verzia by mohla byť spustená už o niekoľko týždňov. Platforma uvádza, že po vytvorení miestností bude možné pozvať priateľov viacerými spôsobmi, priamo z Messengeru, pomocou verejného odkazu alebo z uverejneného statusu na Facebooku. Takisto budú tri typy miestností – súkromná video/audio miestnosť alebo verejná audio miestnosť, ktorá má byť určená pre široké publikum, kde kamery nebudú potrebné.

Čo hovoríte na tento nápad od Facebooku? Uvítali by ste to namiesto klasického četu?

Zdroj: https://www.socialmediatoday.com/news/facebooks-looking-to-launch-audio-only-rooms-to-hook-into-the-social-audio/597083/

Foto: unsplash