Instagram si určil, že ho môžu využívať len osoby staršie ako 13 rokov. Napriek tomu však osoba, ktorá sa chce registrovať, neprechádza kontrolou, či toto kritérium spĺňa. Človek, ktorý sa chce teda zaregistrovať a nemá minimálne 13 rokov, vie tieto podmienky bez problémov obísť. Obťažovanie a predátorské správanie predstavuje v súčasnosti obrovský problém na sociálnych sieťach. Mladistvé osoby nie sú dostatočne chránené. Instagram sa preto rozhodol pridať funkcie, ktoré majú tieto nežiaduce úmysly eliminovať a ochrániť tak slabšie povahy a mladistvých.

Ochrana mladistvých pred predátormi

Najväčšou novinkou je zavedenie funkcie, ktorá bráni dospelým používateľom v odosielaní správ osobám mladším, ako 18 rokov, ktorí ich nesledujú. Je verejne známe, že sa na sociálnych sieťach vyskytuje veľa predátorov, ktorí ohrozujú mladšie osoby, či už rôznymi návrhmi alebo obťažujúcimi fotografiami. Ďalším problémom je, že správy sú šifrované a predátori tak môžu ľahko obťažovať mladistvé osoby. Orgány činné v trestnom konaní totiž nemajú do šifrovaných správ prístup.

Instagram sa preto rozhodol pridať do vlákien správ aj výstražné správy, ktoré vyzývajú mladšie ročníky na väčšiu ostražitosť pri četovaní s dospelými. Oznámenia upozornia používateľa, ak dôjde ku komunikácii s potenciálnym predátorom, ktorý vykazuje podozrivé správanie. Osoba mladšia, ako 18 rokov, tak môže túto konverzáciu ukončiť a používateľa nahlásiť, obmedziť alebo zablokovať.

Sprievodca pre rodičov

Instagram na to ide aj z druhej strane a potenciálnym predátorom sa v sekcii ,,Navrhovaní používatelia“ nebudú zobrazovať profily tínedžerov. Rovnako sa im nebudú zobrazovať ani v sekcii Reels alebo Explore. Instagram konečne spustil Sprievodcu pre rodičov, aby mali prehľad o aktivite ich detí na sociálnej sieti. Táto funkcia pomôže lepšie rodičom pochopiť, ako chrániť svoje deti. Sprievodca bol vytvorený v spolupráci s organizáciami The Child Mind InstituteConnectSafely. Manuál má 50 strán a je komplexnejší a podrobnejší, ako tie predchádzajúce. Momentálne nie je dostupný v slovenskom jazyku, tak dúfajme, že čoskoro sa to zmení.

Keďže platformu využívajú najmä mladšie ročníky, ktoré sú často účastníkmi šikany, tento manuál pomôže aj čo sa týka dopadov šikany na psychické zdravie ľudí. Sociálne siete sú skvelým miestom na komunikáciu s priateľmi či zábavu, avšak malo by sa venovať viac pozornosti aj témam online obťažovania a kyberšikany. Je očividné, že Instagram a aj ostatné sociálne siete používajú vo veľkej miery maloleté osoby, ktoré sú najviac ohrozené spomedzi všetkých vekových skupín.

Zdroj: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-adds-new-tools-to-protect-younger-users-new-safety-guide-for-par/596816/