Viete si predstaviť, že vaše dieťa používa Instagram? Momentálne je Instagram prístupný len osobám od trinástich rokov. Samozrejme, táto podmienka sa dá jednoducho „obabrať“. Smutným faktom je ale to, že na sociálnych sieťach sa často vyskytuje obsah nevhodný pre maloleté osoby a citlivé povahy. Portál BuzzFeed News išiel s informáciou, že Facebook sa chystá vytvoriť Kidstagram, sociálnu sieť pre deti pod 13 rokov. Ich ambíciou je práca s mládežou.

Vishal Shah, viceprezident Instagramu, uviedol, že chcú urýchliť ich prácu v oblasti integrity a ochrany súkromia. Cieľom je vytvoriť čo najbezpečnejšie prostredie pre dospievajúcich používateľov a priestor na vytvorenie vhodného obsahu, vzhľadom na túto vekovú kategóriu.

Potrebujú vôbec deti používať sociálne siete v tak skorom veku?

Ako ste si už určite všimli, žijeme v časoch, kedy robí digitalizácia enormne rýchly pokrok. Pred desiatimi rokmi žili deti úplne iným spôsobom, dnes vidíme batoľatá s mobilom v ruke. Technológie a sociálne siete majú mnoho výhod, zjednodušujú komunikáciu, avšak existuje aj odvrátená stránka. Ľudia často trpia závislosťami či inými psychickými poruchami. Veľa času stráveného na internete spôsobuje aj množstvo fyzických problémov. Treba sa zamyslieť, či je nápad s detským Instagramom skutočne prínosom pre zdravý vývoj maloletej osoby.

Platforma uvádza, že musí vynaložiť viac úsilia na ochranu najmladších používateľov na internete. Tínedžeri veľakrát čelia kyberšikane, zneužívaniu alebo predátorstvu, ktoré ohrozujú ich mentálne zdravie. Instagram zverejnil dokument ,,Neustále zvyšovanie bezpečnosti Instagramu pre najmenších členov našej komunity“. Spoločnosť zdôrazňuje, že ich plánom nie je ponúkať Instagram pre mladšie osoby ako 13 rokov. Naopak apeluje na rešpektovanie tejto vekovej hranice a žiada od nových používateľov, aby uviedli svoj skutočný vek.

Kidstagram

Šéf spoločnosti, Adam Mosseri, hovorí, že vytvorenie samostatnej detskej verzie Instagramu je najlepším spôsobom, ako chrániť deti pred nevhodným obsahom a nebezpečným správaním. Aj keď zatiaľ nemajú stratégiu, ako bude Kidstagram vyzerať, súčasťou riešenia je, aby mali rodičia kontrolu nad svojimi deťmi. Používanie Kidstagramu má byť plne transparentné. Zámerom je vytvoriť pre deti sociálnu sieť na to, aby mohli bezpečne komunikovať so svojimi rovesníkmi. Každopádne sme zvedaví, ako a či vôbec bude detská verzia Instagramu spustená. Ide o pomerne kontroverzný nápad a určite sa ho chytia obhajcovia ochrany osobných údajov. Nuž, necháme sa prekvapiť.

Aký máte na to názor? Povolili by ste svojmu dieťaťu používanie Kidstagramu?

Zdroje: https://www.buzzfeednews.com/amphtml/ryanmac/facebook-instagram-for-children-under-13?utm_content=buffer67e19&utm_medium=social&utm_source=twitter&utm_campaign=buffer&__twitter_impression=true

Foto: Unsplash